Bayburt'ta Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında temsili askerlik yapan engelli bireylere terhis belgesi verildi.

İl Jandarma Komutanlığınca kapalı spor salonunda askerlik yapamayan engelli bireyler için "Temsili Askerlik Uygulaması" kapsamında yemin töreni düzenlendi.
Komutanlıkta askeri üniforma giyen ve hazırlıklarını tamamlayan engelliler, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından ant içti. Terhis belgelerini protokol üyelerinden alan engelliler, bir günlüğüne asker olmanın sevincini yaşadı.

Programda konuşan Vali Mustafa Eldivan, yüzyıllardır bu topraklarda var olma mücadelesi veren bir milletin torunu olduklarını söyledi.
Bu topraklar için verilen mücadelelerde aile ve fert olarak bu gururu herkesin yaşaması gerektiğini belirten Eldivan, "Buradaki 23 kardeşimizin de bugün bu üniformayı giymesini ve bu şanlı üniformayla beraber burada askerlik yemini etmesini çok anlamlı buluyorum. O yüzden sizler de ne kadar gurur duysanız azdır." diye konuştu.

Bayburt'ta 'Müzeler Haftası' Kutlandı Bayburt'ta 'Müzeler Haftası' Kutlandı

Eldivan, askerlik yemini eden engellilerin ailelerine ve programı düzenleyen İl Jandarma Komutanlığı personeline teşekkür etti. İl Jandarma Komutanı Albay Talha Övet, kutsal askerlik vazifesini yerine getiren her bireyin bunun haklı gururunu ömür boyu taşıdığını kaydetti.

Törene, Belediye Başkanı Mete Memiş, Garnizon Komutanı Topçu Albay Gürol Akkaya, Cumhuriyet Başsavcısı Huzeyfe Yücedağ, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mutlu Türkmen, Bayburt Baro Başkanı Serkan Pekmezci, İl Emniyet Müdürü Nihat Uzun, AK Parti İl Başkanı Turgut Çalışkan, Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Muharrem Baykal, kurum müdürleri ve aileler katıldı.

Editör: GÜNCEL53 - Haber Merkezi