Kimi sagara basıyor kimi kolonya döküyor, bu yöntemler ölüme götürüyor Kimi sagara basıyor kimi kolonya döküyor, bu yöntemler ölüme götürüyor

Havaların ısınmasıyla birlikte bahar nezlesinden korunmak isteyen vatandaşlar, aktarların yolunu tuttu. En çok tercih edilen ürünlerin başında ise bağışıklık sistemini güçlendiren hatmi ve kış çayları yer aldı.

Elazığ’da ilkbahar mevsiminde havaların bir anda ısınmasıyla birlikte bahar nezlesi olan vatandaşlar bağışıklık sistemini güçlendirmek için bitkisel ürünler satan aktarlara yöneldi. Bahar nezlesinde çok görülen hapşırma ve kaşıntılara doğal yollar arayan vatandaşlar aktarlara gelerek hatmi çiçeği ve kış çaylarına büyük ilgi gösterdi. Aktarcılara yönelen vatandaşların en çok tercih ettiği ürünlerin başında ise hatmi çiçeği ve kış çayları yer aldı.

İlkbaharda polenlerin sürekli havada uçuştuğunu belirten aktarcı Selçuk Aktaş, ’’Bazı insanlar da bundan dolayı alerji oluyor. Alerjik kaşıntılar ve hapşırma olayları sık görülüyor. Biz bunlara hatmi çiçeği ve kış çaylarını öneriyoruz. Bir de üzerlik tohumunun buharıyla burunlarına çekmelerini tavsiye ediyoruz. Vatandaşlar genelde papatya, hatmi çiçeği ve kış çaylarını talep ediyorlar. Havalar şuan da soğuktan sıcağa geçiş dönemidir. Bütün insanların vücudundaki değişimden dolayı bir tepki olayı oluyor. Bu da bazı insanlarda aşırı olduğu için zor geçiriyorlar. Bu vatandaşlara da yapmış olduğumuz kış çaylarını tavsiye ediyoruz. Fiyatlar gayet ucuz. Bahar nezlesi için 200 gramlık paketler 40 lira artı bizim kendi yapmış olduğumuz içerisinde her şeyi dört dörtlük yapılan 100 gramı 50 lira olanda var” dedi.

Kaynak: iha