Kültürel ve bilimsel geleneği, donanımlı altyapısı, bünyesinde barındırdığı fakülteler, araştırma merkezleri, enstitüler, meslek yüksekokulları ve alanında uzman binlerce akademisyeni ile dev bir bilim merkezi olan Atatürk Üniversitesi, öğrencilerine sağladığı kaliteli eğitim sayesinde ulusal ve uluslararası alanda adından söz ettirmeye devam ediyor.

Bu çerçevede bilim ve teknoloji alanında önemli başarılara imza atan Atatürk Üniversitesinin, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) 1001 - 100. Yıl Çağrısı kapsamında 3 projesi desteklenmeye layık görüldü.

Çağrı kapsamında Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adem Peker, Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Nihangül Daştan ve Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi Araştırma Görevlisi Dr. Ebru Ocakcı yürütücülüğünde sunulan projeler desteklendi.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı, projelerin Atatürk Üniversitesinin araştırma kapasitesinin ve bilimsel yenilikçilik yaklaşımının güçlü bir kanıtı niteliğinde olduğunu belirterek, Proje Geliştirme ve Destek Ofisinin, projelerin tasarım ve geliştirme süreçlerine yönelik desteği ve öğretim üyelerinin fikirlerini projeye dönüştürmelerinde danışmanlık hizmetleri sunduğunu söyledi.

“Atatürk Üniversitesi, Bilim Dünyasına Katkıda Bulunmayı Sürdürecektir”

Atatürk Üniversitesi olarak, bu projelerin üniversitedeki araştırma kültürünü daha da ileriye taşıyacağına ve bilimsel çalışmaların görünürlüğünü artıracağına inandıklarını aktaran Rektör Çomaklı: “Evrensel düzeyde nitelikli bilimsel bilgi üreten, Ar-Ge faaliyetleri yürüten, teknoloji geliştiren, patente dönüştüren ve ürettiği bilimi toplumun yararına kullanan araştırma odaklı üniversite olma hedefiyle çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu projelerde emeği geçen tüm akademisyenlerimizi ve araştırmacılarımızı tebrik eder, çalışmalarında başarılarının devamını dileriz. Atatürk Üniversitesi, bilgiyi ilerletmek ve topluma hizmet etmek misyonuyla bilim dünyasına katkıda bulunmayı sürdürecektir” ifadelerini kullandı.

Erzurum'da Köpeklerin Saldırısında Yaralanan 7 Yaşındaki Ela 5 Aydır Psikolojik Tedavi Görüyor Erzurum'da Köpeklerin Saldırısında Yaralanan 7 Yaşındaki Ela 5 Aydır Psikolojik Tedavi Görüyor

İşte Desteklenen Projeler

Prof. Dr. Adem Peker; Siber İzleyici Rolleri Farkındalık Modelinin Geliştirilmesi: Ergenlerin Siber Zorbalık Karşısında Güçlendirilmesi, Dr. Öğr. Üyesi Nihangül Daştan; Türkiye’nin Kültürel Miras Politikalarının 100 Yıllık Geçmişi, Uluslararası Karşılaştırmalı Analizi ve Gelecek İçin Öneriler ve Arş. Gör. Dr. Ebru Ocakcı; Mekânsal Düşünmeye Yönelik Akıllı ve Somut Oyuncakların Geliştirilerek İlkokul Öğrencilerinin Mekânsal Düşünme Becerileri, Problem Çözme Becerileri ve Bilişsel Yükleri Üzerindeki Etkilerinin İncelenmesi

Kaynak: iha