Yazı Detayı
24 Kasım 2019 - Pazar 10:10
 
Yaptığın İyiliği Unut, Unuttuğunu Da Unut!
Dr.Tolga DALKIRAN
guncelrize@gmail.com
 
 

Eskiler çok söyler: Yaptığın iyiliği unut, unuttuğunu da unut.

 

Ama bu bize hayırseverleri unutma hakkını vermese gerek.

 

Çalışmakta olduğum Aile Sağlığı Merkezinin ismini bazen merak ederler. Neden Hüseyin Avni Ak Aile Sağlığı Merkezi, diye. Belli ki kalplerde yer etmiş güzel bir insan. Ama daha da güzeli, bu ismin buraya koyulma hikâyesi. Nasıl mı? Sayın Hüseyin Avni Ak bir ilkokul öğretmeni. Yetiştirdiği güzel öğrencilerinden biri olan Tahsin Usta ileride iyi bir iş adamı olur. Daha da ötesi hayırsever bir iş adamı olur. İlkokul öğretmenine olan sevgisini ifade edebilmek arzusuyla, Rize ili içerisindeki tüm öğretmenlerin rahatlıkla ulaşıp sağlık hizmeti alabileceği bir yer satın alır ve bu mekânı Millî Eğitim Müdürlüğüne hibe eder. Ricası üzerine de buraya ilkokul öğretmeninin ismi verilir: Hüseyin Avni Ak Eğitim Sağlık Merkezi.

 

Bu Sağlık Merkezi daha sonraları mevzuat gereği her ne kadar önce “Sağlık Ocağı”, daha sonra da “Aile Hekimliği” olarak unvanını değiştirse de Hüseyin Avni AK ismini bu unvanlardan önce hep taşımıştır.

 

Öğretmenlere ve sağlığa verdiği değeri, kendi adıyla bile gölgeye düşürmek istemeyen Tahsin Usta’yı, bu ince ruhlu büyüğümüzü saygıyla selamlıyor, bu vesileyle tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum.

 
Etiketler: Yaptığın, İyiliği, Unut,, Unuttuğunu, Da, Unut!,
Yorumlar
Haber Yazılımı