Yazı Detayı
08 Şubat 2021 - Pazartesi 09:55
 
Sumudica'dan Sürpriz Değil Gerçek
Alihan TELATAR
guncelrize@gmail.com
 
 

Sumudica, Alanyaspor maçı için ‘Sürpriz hazırlıyorum’ demişti. Harbiden müthiş bir sürpriz oldu! Emir Dilaver, Meriah ve Talbi ile 3’lü defans. Söderlund ve Skoda ile 2’li forvet. Savunma ve hücumun arasında da iş yapamayan 5’li bir orta  saha. Sumudica’nın oyun planı 3-5-2. Plandan çok pilav oldu! İlk 45 dakika oyunun bütün hakimi ve kontrolü Alanyaspor’daydı.

 

Kanatlardan, ortadan tüm hatlarıyla Çaykur Rizespor’un üzerine geldi. Sayılamayacak kadar çok pozisyonlar kaçırdı. Buna rağmen Çaykur Rizespor Melnjak’ın kullandığı serbest atışta Talbi’nin kafa golüyle öne geçti. Ama hemen ardından Emir Dilaver’in yaptırmış olduğu penaltı ile skora denge geldi. Çaykur Rizespor bu oyun pilavı ile çok zorlandı! Takımın başına yeni gelen Sumudica, elindeki kadronun oynayacağı oyunu bulmuş değil. Geriye yaslanarak oynuyor, bununla da orta saha organizasyonu en sıkıntılı bölge olarak gözüküyor. Orta alanda pas yok, savunma yok, diriplingle bire birde adam eksiltme yok, takımın temposunu yükseltme düşürme yok. Bu da çok büyük sıkıntı yarattı. Ara transferde 8 numara olarak alınan Djokovic, defansın önünde 6 numara olarak oynuyor. Bu takımın özgül ağırlığı kalmamış. Rizespor’da bu görüntüyü gördükten sonra bu takımın bu futbolla uzaktan yakından alakası olmadığı gibi bir tane yetenekli ve parmakla gösterilecek oyuncu yok. Maçın hakemi Mete Kalkavan’a gelince. Hakemlik kariyeri boyunca ilk kez Rizespor’un maçında görev yaptı. Ama ne tesadüftür ki yönettiği Alanyaspor maçlarında hep Alanyaspor kazandı. Çok yanlış kararlar verdi özellikle Rizespor aleyhine. Uzatmanın uzatmasını oynatarak Alanyaspor’un gol atmasını sağladı. Mete Kalkavan Rizeli ama Alanya eniştesi. Alanya’ da oteli var. 

 

Duran toplar, Rizespor’un en büyük sıkıntısı. Çözüm bulamadığı duran toplardan gol yemek. Önceki maç Kasımpaşa’dan son dakikada kornerden yenilen golle kaçan iki puan dün de yine maçın son uzatmasında yine kornerden yenilen golle kaybedilen 3 puan. Oldukça kötü oynadığın bir maçı son anda kaybetmenin bir bedeli olmalı. Rizespor’un fizik gücü iyi değil. Baskıyı kaldıramıyor. Top kullanamıyor. Zaten Şumudica’ da geldiği günden itibaren fizik gücünün yetersizliğinden dert yanıyor. Fizik gücünün yetersizliğine yanlış oyuncu tercihleri de eklenince Alanyaspor’un orta sahası ve forveti  rahat hareket etti. Rakibin ataklarında takımın zaafları ortaya çıkıyor. Tabi bunda kadro kalitesizliği, yetersizliği ve takımın kimyasının bozuk oluşu orta saha ve forvetteki oyuncuların oyun bilgisinin az oluşu da etkiliydi. Rizespor’ da 19 tane yabancı oyuncu var. Takımın yarısından fazlası toplasan içlerinden 5 tane kaliteli oyuncu çıkartamazsın. Düz kontak futbolcular. Buda Rizespor’un istikrarsız bir grafik çizen takımlardan biri olmasına neden oluyor.

 

Saha içinde çok ciddi sorun var sorunu çözecek olanda hocadır. Rizesporlular bugün kadar o kadar çok mazeret ve bahane dinledi ki bunları anlat anlat bitmez. Artık kimse mazeret ve bahane lafontenden masal anlatmasın. Her maç ayrı bir kadro, ayrı bir taktik, ayrı bir pilav.  Takımın oynadığı futbol bazen öyle bir hal alıyor ki oyuncular sanki ilk kez bir araya gelmiş. Kimse kimseyi tanımıyor. Hiç bir oyuncu bir birinin özelliğini bilmiyor. Bağlantı yok uyumları çok kötü.  Coşkusuz isteksiz. Sanki mecburiyetten sahaya çıkmışlar. Yılmaz Bal, kanka menajerleri ile Rizespor’a oynama kalitesi ve yeteneği olmayan isimler aldı. Şumudica’nın ara transferde aldırdığı oyuncularında henüz bir katkısı olmadı. Transfer edilen oyuncuların ciddi bir seviye sıkıntısı var. Rizespor’ da bugüne kadar kimse bedel ödemediği için bundan sonrada ödenmez. Birde Rizespor’ da sahanın içinde oyuna ve hatta hakeme hükmedecek oyuncu yok. 

 

 
Etiketler: Sumudica'dan, Sürpriz, Değil, Gerçek,
Yorumlar
Haber Yazılımı