Yazı Detayı
06 Nisan 2019 - Cumartesi 19:56
 
Bitkisel çaylar zayıflatır mı?
Dr.Tolga DALKIRAN
guncelrize@gmail.com
 
 

Evet, ama bir yere kadar.  Çünkü kilo vermenin en etkin yolu, diyet ve spordur. Bitkiler ise bu konuda küçük yardımcılarınız olabilirler. Ancak kullandığınız bitki size özel olmalı. Piyasada satılan bitki karışımları zayıflama çayı olarak kabul edilmemeli. Zayıflama arzusu ile içilen bu çaylar, sağlığınızı tehdit ediyor dahi olabilir. İşte bu açıdan da bitkiyi size öneren kişinin sizi de bitkiyi de iyi tanıması gerekir.

 

Konuyu küçük bir örnekle izah etmeye çalışayım. Kilo verme konusunda iddialı bitkilerden üçünü ele alalım: deniz üzümü, turunç ve yeşil çay.  Evet, bu üç bitki de insan vücudunda metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olabilir. Ancak içlerinde en etkili olanı deniz üzümü olmasına rağmen, toksik oluşu nedeniyle kullanımı yasaklanmış bir üründür. Bu nedenle, değil karışım çayları içerisine koymak, tek başına içilmesi bile önerilemez. Turunç tabii ki yasaklı bir ürün değil ama ilaçlarla etkileşime girebileceği için dikkatli bir şekilde kullanılmalı. Aslında ilaç içenler hiç kullanmamalı. Yeşil çay ise bu üç ürün içerisinde en güvenilir olanı. Metabolizmayı hızlandırarak etki eden bu üç bitkiye başka örnekler de eklenebilir. Hatta bu etki yolundan daha farklı mekanizmalarla çalışan bitkiler de var. Örneğin iştah baskılayan bitkiler veya bağırsaktan besin emilimini azaltan bitkiler gibi. Ama hangi mekanizmayla olursa olsun, her bir bitki tek tek ele alınmalı. İnsan sağlığı üzerine etkileri bilinerek tavsiye edilmeli.

 

Bir de idrar söktürücü ve ishal edici bitkiler var ki bunların zayıflama çayı diye tanıtılması, hele hele karışım çaylarına ilave edilmesi akıl kârı değildir. Zira idrar çıkışını arttırarak veya ishal ederek kimseye kilo verdiremezsiniz. Üstüne üstlük bağırsakları tembelleştirir, böbreklerinizi de boş yere yorarsınız. Bazı özel durumlar için önerdiğimiz bu bitkilerin kullanım süreleri kısa olmalı, herkese de tavsiye edilmemelidir. Maalesef bu bitkileri de form çayı veya zayıflama çayı adı altında birçok ürün içerisinde görmek mümkün. Sebebi ise sanırım hızlı kilo düşüşü sağlayarak hazırlanan formülün etkili olduğunu göstermeye çalışmak.  Ancak bu asla yağlarınızdan kurtulduğunuz anlamına gelmeyecektir.

 

Karışım olarak satılan çayların en sıkıntılı yönü ise tağşiş edilmiş olması ihtimali. Yani bu, bitkisel ürünlerin içerisine istenmeyen kimyasal maddelerin konulması demektir ki asla kabul edilemez.

 

Kısacası piyasada satılan ve zayıflama çayı diye tanıtılan ürünlerin kişiye özel olduğundan söz etmek mümkün değildir. Zayıflama niyetiyle bir bitki kullanılacaksa, hekim veya diyetisyenin tavsiyesi alınmalı, karışım yapılacaksa bu karışım eczacı tarafından hazırlanmalıdır.

 

Her şeye rağmen, kilo vermek için işi sadece çaya bırakmamalı, “Def-i şer, celb-i nef'a racihtir.” kaidesince, sağlığı tehdit eden beslenme alışkanlıklarından uzak durulmalıdır.

 

Sağlıcakla kalmanız dileğiyle…

 
Etiketler: Rize Haberleri, Rize Haber, Güncel53, Haber Rize, Bitkisel, çaylar, zayıflat
Yorumlar
Haber Yazılımı