Yazı Detayı
25 Eylül 2019 - Çarşamba 21:56
 
Önce Doğru İmana Sahip Olmak
Bayram Ali KAVALCI
bayramalikavalci@gmail.com
 
 

Her Müslümanın, önce itikadını düzeltmesi, yani Ehlisünnet âlimlerinin bildirdikleri gibi, inanması lâzımdır. Cehennemin ebedî azabından kurtulan, yalnız bunlar ve bunların izinde gidenlerdir. İmanın şartı altıdır: Bunlar; Allahü telaya, meleklerine, Peygamberlerine, kitaplarına, ahiret gününe, kadere, yani hayır ve şerrin Allahü teladan olduğuna inanmaktır.


İman; dinden olduğu, yani inanılması lâzım olduğu bildirilen şeyleri, kalbin tasdik etmesi, kabul etmesi, inanması demektir. Kalbin inandığını, dil ile söylemek de lâzımdır. Dinde inanılması lâzım olan şeylerden, bir tanesine bile inanmamış veya şüphe etmiş ise veya beğenmemiş ise imanı gider. Kâfir olur. Cehennemde ebedî kalır.


İmanı, itikadı düzelttikten sonra, fıkıh ahkâmını, yani dinimizin emrettiği ve yasak ettiği işleri öğrenmek, muhakkak lâzımdır. Farzları, vacipleri, helâl ve haramları, şüphelileri, sünnet ve mekruhları... Lüzumu kadar öğrenmeli ve bu bilgiler ile hareket etmelidir. Fıkıh kitaplarını öğrenmek, her Müslümana lâzımdır. Bunları bilmeden Müslümanlık olmaz. Rahata, saadete kavuşmak için, Müslümanım demek, Müslüman görünmek yetişmez. Müslümanlığı iyi öğrenmek, onu doğru anlamak ve yapmak ve ona uymak lâzımdır.


Allahü telanın emirlerini yapmaya, O’nun beğendiği gibi yaşamaya çalışmalıdır. O’nun en çok beğendiği ve emrettiği şey, her gün beş vakit namaz kılmaktır. Namaz, dinin direğidir. Namaz kılmak için önce, sünnete yani, fıkıh kitaplarında yazılana tam uygun olarak, abdest almalıdır. Namaz, müminlerin miracıdır. Miraç gecesinde Peygamber “s.a.s” efendimize ihsan olunan nimetler, bu dünyada, O’nun ümmetine yalnız namazda tattırılmaktadır. Namazları vaktinde kılmak şarttır. Namazı kılmadan vakti çıkarsa, adam öldürmüş gibi büyük günah olur. Kaza etmekle, bu günah af olmaz. Yalnız borç ödenir. Bu günahı affettirmek için, tövbe etmek veya Haccı Mebrur yapmak lâzımdır.    Kaynak: İmam-ı Rabbani Hz. Mektubatı.

 
Etiketler: Önce, Doğru, İmana, Sahip, Olmak,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı