Yazı Detayı
22 Kasım 2019 - Cuma 13:21
 
Ölüm Dediğin Nedir? Dalda Kuru Bir Yaprak
Bayram Ali KAVALCI
bayramalikavalci@gmail.com
 
 

Fani ömrümüzün bir senesi daha geçti gidiyor. Her gecen gün ahiret hayatına biraz daha yaklaşıyoruz. Yeni senenin farkı sadece duvarımızdaki takvimi değiştirmek olmamalıdır. Artık gerilerde bıraktığımız ve bir daha ele geçiremeyeceğimiz altın kıymetinde bir yılımızın artı ve eksi muhasebesini yapmalıyız.

 

Bu dünya ve sonrasında yaşadığımız ve yaşayacağımız üç hayatımız vardır: Biri içinde bulunduğumuz dünya hayatı, iki kabir hayatı, üç sonsuz ahiret hayatı...

 

Bu üç hayatın en kısa olanı halen yaşamakta olduğumuz, daha ne kadar yaşayacağımızı bilemediğimiz dünya hayatımızdır. Bugün bizim için en kıymetli olanı da budur. Çünkü üç hayatımızı da bizim için imtihan yeri olan buradan kazanmak zorundayız. Bunun için geride bıraktığımız bir senenin değil her saatimizin kıymetini bilmeli ve bu fani dünyayı en iyi bir şekilde değerlendirmeliyiz.

 

Geçirdiğimiz yılda iyi, faydalı ve güzel işler yaptıysak onları bu yeni yılda daha da artırmalıyız. Hata ve kusurlarımızı da tespit etmeliyiz, nefsimizi dizginleyerek onları bir daha hiç yapmamaya veya daha az yapmaya şartlanmalıyız. Ahirette hesabını veremeyecek hata ve kusurlardan Allahü tela hepimizi korosun inşallah.

 

Gelin şimdi de, Rizeli ses sanatçısı sn. Sinan Özen’in, Ölüm dediğin Nedir? şarkısında çok güzel özetlediği hayat ve ölümle ilgili şarkı sözlerini hep birliktir okuyalım…

 

Bir ömür geldi geçti

Her şey boş her şey yalan

Var mı bu dünyada

Ebedi baki kalan

 

Canı verdi Allah’ım
Bir sonu vardır bunun
Yaşamak güzel ama
Ölümüde düşün

 

Dünya dar gelir sana
Alamazsın hızını
Bir gün gelir Azrail
Alır son nefesini  

 

Ölüm dediğin nedir
Dalda kuru bir yaprak
Bin senede yaşasak
Son durak kara toprak…

 
Etiketler: Ölüm, Dediğin, Nedir?, Dalda, Kuru, Bir, Yaprak,
Yorumlar
Haber Yazılımı