Yazı Detayı
27 Eylül 2021 - Pazartesi 16:16
 
ALDIĞINIZ PARANIN HAKKINI VERİN
Alihan TELATAR
guncelrize@gmail.com
 
 

İlk 6 haftada büyük projeci eski hoca Bülent Uygun ile yaşanan kabus, deprem ve felaketlerden sonra Rizespor yeni teknik direktör Hamza Hamzaoğlu ile Başakşehir’in konuğu oldu. Hamza hocanın bir günlük dokunuşları ve Altay maçından 5 oyuncunun değiştiği Rizespor ilk yarıyı kalesinde gördüğü talihsiz golle mağlup kapattı Başakşehir önünde. Haftalardır kazanamayan bir takımı bir günde toparlamak elbette kolay değil ama Hamza Hamzaoğlu ile birlikte Rizespor farklı bir karakter koydu oyuna ilk yarıda. Hoca, pek çok kulüpte çalışmanın verdiği tecrübe ile yeni kültürlere uyum sağlayan pragmatik bir karakter. Bu yanı ile Rizespor gibi kaotik bir yapıda sorun çözücü olarak görev almış.

 

Rizespor, Başakşehir önünde maça iyi başladı. Tyler Boyd ve Bolasie ile çok net gol pozisyonları buldu ama maalesef son vuruşları yapamadı.  Yeşil-Mavililer daha maçın başında öne geçecek net fırsatları kaçırdı. Ev sahibi takımın daha pozisyon bulamadığı anlarda golü buldu. Alper Potuk, topu dışarı göndermesi gerekirken Lima ve Okaka’nın baskısıyla kendi kalesine doğru gitti topu bir türlü ayağından çıkaramayınca rakibe çarpan top filelere gitti. Hataysa hata şansızlıksa şansızlık. Futbolda her şey oluyor. Maçın ilk devresi bu hatadan gelen golle Başakşehir’in 1-0 üstünlüğü ile tamamlandı.

 

İlk bölümdeki bu görüntüden sonra ikinci devre hayal kırıklığı oldu Rizespor adına. İyi başlayamadı. Savunma hattı çok açık verip bireysel hatalar yaptı üst üste. Adeta çöktü. Bu kadar bariz hatalar yaparsan rakip affetmez. İkinci yarının başında Başakşehir farkı ikiye çıkarttıktan sonrada baskısını sürdürdü. Yeşil-Mavili futbolcular oyuna bir reaksiyon koyamadılar. Rizespor’un takım oyununda ve sisteminde problemleri o kadar fazla ki bunlarda kısa sürede çözülecek gibi durmuyor.  Özellikle orta saha işlemedi. Yasin, Bolasie ve Boyd kötü oynadılar. Zaten Hamza hoca da ikinci yarıda 3’ünü aynı anda dışarı aldı. Rizespor için oyuna akıl koyan, takımı yönlendiren, hücuma kalite katan yetenek ve zekaya sahip ayak yok. Rizespor’un en büyük sıkıntısı da bireysel olarak yapılan hatalar. Kaleci Gökhan’dan başlayıp en uçtaki oyuncuya kadar çok basit hatalar yapıyorlar. Takımı özellikle orta alanda yönlendirecek oyuncu yok. Beklentinin fazla olduğu isimler de vasatın üstüne çıkamıyorlar. Böyle olunca da değil maç kazanmak gol bile atamazsın. Dün de öyle oldu. Çok uygun pozisyonlarda uygunsuz goller kaçırdı Yeşil-Mavili futbolcular. Rizespor belki gol atarım umuduyla rakibinin üstüne gidince de savunma hattında çok ama çok açık verdi. Bu açıklardan iyi yararlanan Başakşehir üst üste goller kaçırdı ama sezon başında Rizespor’a gelmeyen Stefano Okaka hattirick yaptı 3 golle. Bülent Uygun Efendi çok büyük bir enkaz bıraktı. Bunu toparlamak elbette kolay değil ama Rizespor armasını üstünde taşıyan yerli ve yabancı futbolcular bu sözlerim size. Kendinize gelen kendinize. Bülent Uygun’u istemediniz gitti. Peki siz ne yapıyorsunuz? Taşıdığınız Rizespor forması ve amasının hakkını verin. Aldığınız paranın karşılığındaki futbolunuz ile tel tel dökülüyorsunuz. Yazık size. Böyle mi futbolcusunuz!  Sanki ayaklarınıza pranga vurdunuz. Rizespor kadın futbol takımını kurdu. Kızlar bile sizden daha iyi mücadele edip daha güzel futbol oynuyorlar. Futbolcu beyler kendinize gelin Rizespor sizin yan gelip yatma yeriniz değil. Başakşehir önünde özellikle 2. yarıda oynadığınız pardon ya hiç oynayamadığınız futboldan biraz olsun utanın utanın. Tel tel döküldünüz.  Siz bir şehri temsil ediyorsunuz kendinize gelin aklınızı başınıza toplayın. Aldığınız paranın hakkını verin. Yoksa aldığınız paralar size helal olmaz.

 

 
Etiketler: ALDIĞINIZ, PARANIN, HAKKINI, VERİN,
Yorumlar
Haber Yazılımı