Sabit Site Solu (160x600)
Haber Detayı
10 Aralık 2019 - Salı 11:20
 
Vali Kemal Çeber’in 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü Mesajı
Tebrik-Kutlama-Ziyaret Haberi
Vali Kemal Çeber’in 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü Mesajı

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 71. Yıl önce ilan edilen; ırk, dil, din cinsiyet, sosyal köken, siyasi düşünce gibi statüler sebebiyle hiçbir ayrım yapılmaksızın insanlara hak ve özgürlükler tanıyan, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin kabulünü takip eden yıllarda 10 Aralık tüm dünyada ve ülkemizde İnsan Hakları Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır.

 

İnsan Hakları Beyannamesi; eşrefi mahlûkat olan insana, insan olmaktan ileri gelen ve doğuştan sahip olduğu haklara erişiminde hiçbir kısıtlama ve engelin olmamasını, insan onuruna yakışır bir yaşam sürebilme hürriyetinin güvence altına alınmasını sağlamayı amaçlayan uluslararası bir teminattır.


İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni ilk imzalayan ülkeler arasında yer alan ülkemiz; gerek ulusal gerekse uluslararası hadiselerde ortaya koyduğu insanlık yanlısı tavırla, en samimi, en barışçıl ve en medeni uygulayıcılardan biridir. Türkiye, zalimin ve mazlumun kimliğine göre tavır belirleyen zihniyetlerin karşısında bugün her türlü ayrımcılığı ortadan kaldırmak, sosyal adaleti sağlamak ve toplumsal refah tesis etmek için güçlü bir irade göstermeye devam etmektedir.


İnsan haklarına özgü değerlerin korunup geliştirilmesi için ilimizde tüm kurum ve kuruluşlarımızla insan onurunu korumayı en temel değer olarak kabul ediyoruz. Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu ile Kamu Denetçiliği Kurumu’nun tesisini bu alanda atılan önemli adımlardan biri olarak görüyor ve insan hakları konusunda verilen hizmetleri daha ileri taşımayı hedefliyoruz.


Bu vesile ile tüm dünyada insanın yaratılıştan gelen haklarını kullanarak, insan onuruna yakışır bir yaşam sürmesi umuduyla 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nü en kalbi duygularla kutluyor, milletimize ve tüm insanlığa barış, huzur ve adalet getirmesini temenni ediyorum.

 


Kemal ÇEBER

Vali

Kaynak: (GRG) - Güncel Rize Gazetesi Editör: Admin
Etiketler: Vali, Kemal, Çeber’in, 10, Aralık, Dünya, İnsan, Hakları, Günü, Mesajı,
Yorumlar
Haber Yazılımı