Sabit Site Solu (160x600)
Haber Detayı
09 Temmuz 2020 - Perşembe 19:07
 
Sağlık İl Müdürlüğü Uyardı! Rize Genelinde Vaka Sayıları Artıyor!
Rize Haberleri - Rize İl Sağlık Müdürlüğünden Yapılan Açıklamada Son Günlerde Rize Genelinde Vaka Sayılarının Arttığı Kaydedilerek, Vatandaşların Mecburi Karantina Olmadan Kendi İzolasyonu Uygulaması İstendi.
Rize Haberleri Haberi
Sağlık İl Müdürlüğü Uyardı! Rize Genelinde Vaka Sayıları Artıyor!

Rize Haberleri

 

Rize İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada son günlerde özellikle de son on gün içerisinde il genelinde vaka sayılarında artışlar yaşandığı, bunun beraberinde hastanelerde yatarak tedavi gören kovid-19 hasta sayısının da yükselerek  50’nin üzerine çıktığı belirtildi.

 

Açıklamada Haziran ayından sonra başlayan normalleşme süreci, seyahat kısıtlamalarının kaldırılması, toplumsal hizmet veren mekânların açılması vb. hayat için gerekli olan yaşamsal adımların atılması üzerine virüs de bir kıpırdamanın olağan beklenti olduğunu belirtilirken, hayatı kolaylaştıran bu önemli adımların rehavete, gevşemeye, gereksiz özgüvene sebep olmadan korunması ve sürdürülmesinin süreç için önemi belirtildi.

 

 

İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamanın devamında;

 

''Bu bağlamda hiç olmadığı kadar rahat ve korkusuzca gereksiz yere sokaklara inmeye başlanılmış, aylarca anlatılan sosyal mesafe, kişisel izolasyon gibi kuralların ne yazık ki hiçe sayılmaya başlanmıştır.

 

Cenaze ve taziyelerde, il dışından acıyı paylaşmak için gelen insanlarımız ile çok sayıda kontrolsüz temas yaşanmış, yakın eş, dost, akraba birlikte aynı ortamda kurullara uyulmaksızın bulunulmuştur.

 

Önceleri sadece zaruri ihtiyaçlarını gidermek amacıyla kısıtlı zamanda markette, bankada, sokakta bulunan vatandaşlarımız artık rahatlamak, stres atmak, hatta zaman geçirmek için ihtiyaç gözetmeksizin sokaklarda bulunur hale gelmiştir.

 

Sonuçta aldığımız sıkı tedbirler ve duyarlı vatandaşlarımızın gösterdikleri çabayla bugüne dek süreç başarıyla yürütülmüştür. Velakin son günlerde sorumsuzluk derecesine varan aşırı rehavetin, sınırsız özgüvenin yol açtığı bir kötüye gidiş süreciyle karşı karşıyayız.

 

İlimiz genelinde nüfus bazlı değerlendirildiğinde ne yazık ki Kalkandere ilçemiz başta olmak üzere sonrasında da merkeze bağlı köyler ve Çayeli ilçemizde vaka sayılarında hızlı artışlar yaşanmaya başlanmıştır.

 

 

Sağlık ekiplerimiz tüm güçleriyle seferber olmuşlar, filyasyon denen vaka temaslısı ayrım çalışmaları eksiksiz ve detaylı bir şekilde yapılmış, tüm pozitif hastalar hastanede tedaviye alınmış, muhtarlarımız başta olmak üzere yakın eş, dost herkes uyarılmıştır.

 

Bugünden geçi yok, söz konusu bu yerler başta olmak üzere ilimiz genelinde hepimiz mecburi karantinaya gerek kalmadan kendi izolasyonumuzu uygulamak, maske ve sosyal mesafe başta olmak üzere tüm kuralları önemsemek ve maksimum riayet etmek zorundayız. O kadar ki artık bırakın maske takmayı, maskesi olmayan ve kalabalık insanların bulunduğu kapalı ortamlarda dahi kesinlikle bulunmamalıyız.

 

 

Cenazelerimizde, düğünlerimizde acılarımızı ve mutluluklarımızı paylaşalım; ama asla yeni acılar başlatacak temaslarda bulunmayalım. Unutmamalıyız ki artık maske takmak sadece kendimizi ve sevdiklerimizi korumak değil; çevremize ve topluma saygımızın ifadesidir. Tüm duyarlı Rizeliler olarak bu saygıyı insanımıza göstermek bize yakışan onurlu bir davranıştır.

 

Lütfen rehavete kapılmayalım. Halen kalabalıklaştıkça virüsün yayılım hızı artmaktadır. Şuan bütün kontrol elimizdedir. Ama bunu kaybederek, asla geri dönmeyelim.'' ifadelerine yer verildi.

Kaynak: (GRG) - Güncel Rize Gazetesi Editör: H. Tuğba Karakan
Etiketler: Sağlık, İl, Müdürlüğü, Uyardı!, Rize, Genelinde, Vaka, Sayıları, Artıyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı