Sabit Site Solu (160x600)
Haber Detayı
12 Şubat 2020 - Çarşamba 13:26
 
Rize Valiliği Sporcuları Çığ Tehlikesine Karşı Uyardı
Rize Valiliği Kış Sporları İçin Rizeyi Tercih Eden Sporculara Olumsuz Hava Koşulları Nedeni İle Oluşabilecek Çığ Tehlikesine Karşı Uyarıda Bulundu.
Rize Haberleri Haberi
Rize Valiliği Sporcuları Çığ Tehlikesine Karşı Uyardı

Rize Valiliğinden yapılan açıklamada; Rize icin sari uyarı verildiği; il genelinde devam eden yoğun kar yağışları nedeniyle, eğimi fazla dik yamaçlarda çığ riski olduğu belirtilerek;

 

''Rize eşsiz doğa güzelliklerinin yanında birçok alternatif spor için de çok ideal parkurlara sahiptir. Bu yönüyle birçok dağcı yüksek irtifa, duvar ve teknik tırmanışı yapmak için İlimizi ve Kaçkar Dağları’nı tercih etmektedir.

 

Geçtiğimiz günlerde yoğun kar yağışı alan ilimizde bugünden itibaren güneyli rüzgârlar, yarından itibaren ise kıyılarda orta ve yer yer kuvvetli (20-50 kg/m2) sağanak yağmur, 500-600 metre üzeri yüksek yerlerde karla karışık yağmur ve kar yağışı beklenmektedir.

 

Tahmin edilen bu meteorolojik koşullar dikkate alınarak yüksek kesimlerinde kar yağışlarının, kıyı kesimlerde yağmur ve kar erimelerinin oluşturabileceği çığ tehlikelerine ve diğer olumsuzluklara karşı dikkatli olunmalıdır.

 

Olumsuz hava şartları ve oluşan yoğun kar örtüsüne bağlı olarak geçmiş yıllarda İlimizin çeşitli bölgelerinde çığ olayları yaşanmış ve bu olaylarda can ve mal kayıpları da meydana gelmiştir.

 

Bu itibarla; Kaçkar Dağlarının dağcılara sunduğu emsalsiz parkurlarda yüksek irtifa, duvar ve teknik tırmanışı yapmayı planlayan sporcuların can ve mal güvenliği açısından özellikle çığ riski taşıyan alanlara girmemesi, yürüyüş ve tırmanış öncesi çığ riski taşıyan parkurlarının belirlenmesi, sporcuların parkur güvenli olsa dahi konum ve güzergâh bilgilerini bölgedeki güvenlik güçleri ve ilgili birimlerle irtibat halinde olarak muhakkak paylaşmaları önem arz etmektedir.

 

Ayrıca karların yoğun yağdığı durumlarda eğimli bölgelere dikkat edilmesi sportif ve diğer aktiviteler için bu bölgelerin kullanılmaması gerekmektedir.'' denildi.

Kaynak: (GRG) - Güncel Rize Gazetesi Editör: H. Tuğba Karakan
Etiketler: Rize, Valiliği, Sporcuları, Çığ, Tehlikesine, Karşı, Uyardı,
Yorumlar
Haber Yazılımı