Haber Detayı
09 Eylül 2019 - Pazartesi 13:47
 
Rize'de Yapılan Deremezra Kültür Ve Turizm Festivali Renkli Görüntülere Sahne Oldu
Rize'nin Ardeşen ilçesinde yapılan Deremezra Kültür ve Turizm Festivalinde renkli görüntüler gerçekleşti.
RİZE HABERLERİ Haberi
Rize'de Yapılan Deremezra Kültür Ve Turizm Festivali Renkli Görüntülere Sahne Oldu

Ardeşen ilçesinde bu yıl ilk kez düzenlenen "Deremezra Kültür ve Turizm Festivali" kapsamında unutulmaya yüz tutmuş gelenekler canlandırıldı.

 

Ardeşen ilçe merkezinden yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta, organik tarım ve hayvancılığın sürdüğü, bin 100 metre yükseklikteki Deremezra Yaylasında gerçekleştirilen festivalde, birçok etkinlikle geçmiş gelenekler yaşatılmaya çalışıldı.

 

Doğaseverlerin kamp kurduğu, tulumun eşliğinde horon oynandığı festivalde, mısır ayıklama, hızar ile kütük kesme, kara kovanın ağaca yerleştirilmesi yarışları düzenlendi.

 

Ardeşen Belediye Başkanı Avni Kahya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doğanın gençlerin geçmişe dair gayretleri, geçmişi geleceğe taşıma çabaları ve yöre sakinlerinin belki de yıllarca kullanmadıkları evlerini açıp bacaların tütmesinin kendilerini mutlu ettiğini belirtti.

 

Bölgenin korunarak gelecek kuşaklara bu şekilde aktarılması için çaba harcadıklarını ifade eden Kahya, "Karadeniz yaylaları yaşamın zorluklarının yanında bin bir türlü güzelliği ve hikayeyi içinde barındırıyor. Biz de geleneklerimizi geleceğe taşıma adına böyle bir festival organize ettik. Katılımın yüksek olması bizleri mutlu etti." dedi.

 

 

Kaynak: (GRG) - Güncel Rize Gazetesi Editör: H. Tuğba Karakan
Etiketler: Rize'de, Yapılan, Deremezra, Kültür, Ve, Turizm, Festivali, Renkli, Görüntülere, Sahne, Oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı