Sabit Site Solu (160x600)
Haber Detayı
11 Eylül 2019 - Çarşamba 13:43
 
Rize’de Hastalara Karyola Desteği Devam Ediyor
Rize Sağlık Müdürlüğünce yatağa bağımlı hastalara karyola desteği devam ediyor.
Rize Haberleri Haberi
Rize’de Hastalara Karyola Desteği Devam Ediyor

Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, bugüne kadar il genelinde 1443 yatağa bağımlı hastaya karyola desteğinde bulunduklarını söyledi.

 

Tepe, Rize İl Sağlık Müdürlüğü olarak sakatlık, hastalık veya yaşlılık nedeniyle yatağa bağımlı hastaların hem iyileşme süreçlerine katkıda bulunmak hem de bulundukları fiziksel ev ortamında rahatlarını sağlamak amacıyla hastalara müdürlüğün imkanları dahilinde hasta karyolaları temin edildiğini belirterek, karyola talebinde bulunan hastaların ihtiyacını karşılamak üzere Elazığ ilindeki ihtiyaç fazlası 56 adet karyolayı hibe yoluyla Rize'ye kazandırdıklarını kaydetti. Karyolaların sıra bekleyen hastalara teslim edilmeye başlandığını ifade eden Tepe,  İstanbul ilinde de bulunan ihtiyaç fazlası hasta karyolalarının da Rize'ye kazandırılabilmesi için temin ve tespit çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

 

Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, bu çalışmayı evde sağlık hizmetleri kapsamında hizmet alan hastalarda yatak yaralarının oluşmaması, beslenme ve bakımda ihtiyaçlarının daha iyi karşılanabilmesi için yaptıklarını belirterek, "Sağlık anlamında son derece zor durumda olan ve belki de bundan sonraki tüm yaşamlarını yatağa bağımlı olarak geçirmek zorunda kalacak bu insanlarımıza yardımcı olmak amacıyla SGK tarafından ödeme kapsamında olmayan hastanelerin ihtiyaç fazlası karyolalar ile hayırseverlerden aldığımız desteklerle bu hizmeti sürdürmeye çalıştıklarını ifade ederek, yaptığımız bu çalışma hem hastalarımız hem de bakımlarını üstlenen hasta yakınları tarafından büyük ilgi görmektedir.” dedi.

 

Hayırsever vatandaşlara çağrı

 

Hastaların manevi anlamda ilgi, bakım ve şefkate muhtaç olduklarını belirten Tepe, “Maddi anlamda yaşlı ve yatağa bağımlı hastaların çok az şeylere ihtiyaçları vardır ama o az şeylere çok ihtiyaçları vardır. Sağlık hizmetinin yanında hastaların en çok ihtiyaç duyduğu malzeme ayarlanabilir hasta karyolalarıdır. Bu karyolalar yatağa bağımlı hastaların yatak yaralarının önlenmesinden beslenme durumunda rahat ettirilmesine kadar birçok kolaylık sağlamaktadır.” şeklinde konuşarak, bu konuda destek bekleyen birçok hastalarının daha olduğunu belirtti ve; “Onlar yaşamlarının geri kalan kısmını yatakta geçirecekler, bizden bekledikleri mucize değil yalnızca bedenlerinin rahat etmesini sağlayacak bir karyoladır. Bu uygulamamıza destek amacıyla ilimizde hayırsever vatandaşlarımızı ve özel kuruluşlarımızı destek olmaya davet ediyoruz” dedi.

 

Tepe, sözlerini şöyle tamamladı: “Verilen karyolalar hasta iyileşince veya vefat edince geri alınıp, sırada bekleyen yatalak hastalarımıza teslim edilmekte, böylece karyolaların sürekli hizmet vermesi sağlanmaktadır. Yatağa bağımlı olup ulaşamadığımız yatağa bağımlı hastalarımız var ise gerek evde sağlık hizmeti alabilmek için gerekse de ayarlanabilir hasta karyolası vb. imkânlarından yararlanabilmeleri için aile hekimliklerine veya Müdürlüğümüz Evde Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Merkezimize ( Tlf:(0464) 22149321-2122024-2122027) başvurdukları takdirde hizmetin gerektirdikleri kurumumuz tarafından yerine getirilecektir. Bugüne dek bizlere bu anlamda desteklerini esirmeyen bakanlığımıza, valiliğimize ve hayırsever vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz”

 

Kaynak: (GRG) - Güncel Rize Gazetesi Editör: H. Tuğba Karakan
Etiketler: Rize’de, Hastalara, Karyola, Desteği, Devam, Ediyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı