Sabit Site Solu (160x600)
Haber Detayı
15 Kasım 2018 - Perşembe 10:12
 
PKK’nın Drone Üssü Mahmur’da...
Türkiye Haberi
PKK’nın Drone Üssü Mahmur’da...

Türkiyeʹnin kendi imkânlarıyla ürettiği İHA (İnsansız Hava Aracı) ve SİHAʹlarla (Silahlı İnsansız Hava Aracı) yürütülen operasyonlarda büyük kayıp veren terör örgütü PKKʹnın Mahmur Kampında gizli bir drone merkezi kurduğu bilgilerine ulaşıldı. Örgüt, terör yuvası Mahmurʹda teröristlere gizlice drone eğitimi veriyor. Örgütün bu tür bir eğitimi, ancak DEAŞʹa karşı mücadele adı altında kurulan Batılı koalisyon ülkelerinin gizli servisi ve özel kuvvetler unsurları vasıtasıyla alabileceği değerlendiriliyor. Emniyet raporlarına göre 10 Kasım günü Şırnakʹta düşen droneʹlar GPS destekli ve bomba tertibatlıydı. Uçaklar tekerleksiz, tek kullanımlık ve otomatik olarak hedefe yönlendirilebiliyor.

 

İNTİHAR DRONELARI

Bu tür maket uçaklara tek kullanımlık ʹintihar droneʹları deniliyor. Yakın geçmişte Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro bu tür uçaklardan biri ile düzenlenen saldırıdan son anda kurtulmuştu. Emniyetʹin hazırladığı gizli raporda şu kritik bilgiler yer alıyor: ˮStrafor malzemeden el yapımı imal ediliyor. Planör tipi gövdeye sahip ve GPS desteği bulunuyor. Tekerleksiz ve tek kullanımlık. SD-Kart ve USB üzerinden koordinat yüklenerek hedefe yönlendiriliyor. Bazılarının oto pilot özelliği bulunuyor. Uçuş menzilleri yaklaşık 20 ila 50 km. 2-3 saat uçabiliyorlar. 3 kilogram ağırlığındalar ve 1 ile 2.5 kilogram arası yük taşıyabiliyorlar. Toplam kanat uzunluğunun 172, gövde uzunluğu 108 santimetre. Şırnakʹta Valilik bahçesine düşen model uçağın üzerinde yaklaşık 450 gr ağırlığında elektrikli fünye tertibatlı plastik patlayıcı bulundu. Uçağın Şırnak kırsal alanından (Cudi Dağı) ya da Kuzey Irak bölgesinden PKK terör örgütü mensuplarınca kumanda edilerek yönlendirilmiş olabileceğinin değerlendiriliyor. ASELSANʹın yapmış olduğu tespitlere göre ise uçak Şırnakʹa 45 kilometre mesafede bulunan Kuzey Irakʹın Zaho şehrinin güneyinde bir noktadan koordinat girilerek gönderilmiş. Benzer model uçakların 2016 yılında DEAŞ terör örgütü tarafından Irak rejimine karşı Bağdatʹta kullanıldı.

10 Kasım törenlerini kana bulamak isteyen terör örgütü PKKʹnın bombalı maket uçağı Şırnak Valiliği merdivenlerine düşmüştü.

 

BAŞARISIZ SEKİZ SALDIRI GİRİŞİMİ

Terör örgütü PKK, Şırnak Valiliği bahçesindeki 10 Kasım töreni sırasında saldırı düzenlemeye çalıştı. Tören bittikten sonra saat 09.15ʹte merdivenlere 1 adet drone düşmüştü. Telsizden aldığı sinyal, jammer (sinyal kesici) tarafından kesildiği için drone üzerine monte edilmiş C-3 tipi bomba patlamamıştı. Saat 09.05ʹte ise Şırnak 23. Piyade Tümen Komutanlığı kışlasına 2, Kayatepe Üs bölgesi yakınlarında 1 drone TSK tarafından düşürülmüştü. Aynı saatlerde Aydoğdu Üs bölgesine 1, üs bölgesinin güneyine 1, Kasrak Vadisi bölgesine 1, Silopi Üçağaç köyü Şemelgan mezrasında boş alana 1 adet model uçak düşmüştü. İki adet drone ise Silopi ilçesi askeri sorumluluk bölgesinde bulunan Şehit Mesut Hudut bölüğü yakınlarına 2 adet plastik patlayıcı bırakarak geri Irak yönüne dönmüştü. Bu sekiz başarısız saldırı girişiminde dronelardan ele geçirilen 7 tanesininin üzerinde iki adet lazer sensör tertibatı olduğu, her birinin ayrı ayrı kontrol edildiği, elektrikli fünye tertibatlı plastik patlayıcılar olduğu ve çivi ile güçlendirildiği, fakat patlayıcı düzeneklerin infilak etmediği öğrenildi.

 

ERDOĞAN: MAHMUR KAMPI PKKʹNIN KULUÇKA YUVASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün Paris dönüşü gazetecilere yaptığı açıklamada Mahmur Kampıʹnın önemine dikkat çekmişti. Erdoğan, ˮABDʹnin 3 PKKʹlının başına ödül koymasından tatmin olmak mümkün değil. 20 yıllık süreçte uluslararası camianın PKKʹyla ilgili çok büyük vebali var. Sadece Kandil değil PKKʹnın kuluçka yuvası Mahmur Kampı meselesi var. Irak merkezi yönetimiyle sıkı diyalog içine gireceğiz. Kuzey Irak Bölgesel Yönetimiʹni de dahil ederek, Irakʹtaki PKK varlığı hususunda çalışma yapmamız gerekecek. Bu çalışmayı beraber yürütürsek ABDʹnin çıkşını Kandilʹde farklı zemine oturturuzˮ demişti.

 

TSK DRONEʹA KARŞI DENEYİMLİ

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Suriyeʹdeki Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtları sırasında hem PKK, hem de DEAŞʹın bu tip başarısız saldırılarıyla karşılaşmıştı. Son dönemlerde aldığı ağır darbelerin ardından psikolojik çöküntü yaşayan örgütün bu tür farklı eylem yöntemleriyle sonuç almaya çalıştığı belirtiliyor. İstihbarat birimleri, bu tür saldırılara karşı devletin güvenlik kuvvetlerinin her türlü tedbiri aldığını örgütün başarısızlığa uğratılacağını belirttiler. Bu tür saldırılara karşı geliştirilen yeni milli silah olan ʹKapan - Drone Savarʹ, saha testlerinde droneʹları 500 metre mesafeden etkisiz hale getirdi.

Kaynak: Editör: Admin
Etiketler: PKK’nın, Drone, Üssü, Mahmur’da...,
Yorumlar
Haber Yazılımı