Haber Detayı
21 Kasım 2018 - Çarşamba 15:18
 
Memur-Sen PTT Çalışanlarının Sorunlarını Dile Getirdi
Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı Birlik Haber-Sen Genel Merkezi PTT Çalışanlarının sorunlarıyla alakalı 81 İlde eşzamanlı basın açıklaması gerçekleştirdi.
RİZE HABERLERİ Haberi
Memur-Sen PTT Çalışanlarının Sorunlarını Dile Getirdi

 

 

Rize Birlik Haber- Sen İl Başkanı Ali Nazıroğlu yaptığı basın açıklamasında, “PTT A.Ş. son yıllarda büyük bir atılım gerçekleştirerek sektörde bir numaralı marka haline gelmiştir. PTT’ nin sektörde bir numara haline gelmesinde yapılan uygulamaların yanı sıra personelin özverili olarak verdiği emek ve gayret en önemli etkenlerdendir.” dedi.

 

Nazıroğlu, “PTT personeli kurumunu sever, yaptığı işi sever, bilir ki vatanını en çok seven işini en iyi yapandır. Bilir ki helal kazanmanın yolu çok çalışmaktan ve üretmekten geçer.” diye belirtti.

 

PTT personeli birçok iş yerinde personel eksikliği olmasına rağmen izne ayrılmamış, tedavisi için hastaneye gitmemiş, mesai kavramı gözetmeden çalışmış, ailesinin ve sevdiklerinin acılı ve güzel gününde dahi fedakârlık ederek yanlarında olamadığını belirten Nazıroğlu, şunları kaydetti:

 

“Hafta sonu dememiş çalışmış, bayram dememiş çalışmış, üretmiş,  PTT’ yi alanında bir numara yapmış, ülkesine ve milletine kazandırmıştır. 399’ lu, İHS’ li ve Taşeron diye ayrılmış. İş eşit yapılmasına rağmen yapılan işe eşit ücret verilmemiştir. Toplu sözleşmeden elde edilen hak ve kazanımlar çalışanlara verilmemiş, hatta elde edilen hak ve kazanımlar da yayınlanan genelgelerle bir bir çalışanın elinden alınmıştır. Bütün bunlarla birlikte yükselen enflasyon nedeniyle çalışanın alım gücü düşmüştür. Bu nedenle yılsonunu beklemeden enflasyon farkının ödenmesi gerekmektedir. Özellikle 399’ lu personel Gelir Vergisi yükü altında ezilmektedir. 657 li memur ile Kit çalışanı memurun gelir vergisi hesaplaması farklı olduğundan, hükümetimizden beklentimiz gelir vergisinde yaşanan bu sıkıntıların ortadan kaldırılmasıdır. Diğer memurlara verilmesi planlanan 3600 EK Göstergeye PTT çalışanlarının da kademeli olarak dahil edilmesi gerekmektedir. Toplu sözleşmede imza altına aldığımız KİT’ lerde çalışan 399’ lu personele skala düzenlemesi yapılması hakkından PTT personeli mahrum bırakılmıştır. PTT personeli içinde SKALA düzenlemesi yapılması gerekmektedir.”

 

Nazıroğlu,  şöyle devam etti: “Özellikle İdari Hizmet Sözleşmeli çalışanların temel ücretleri arttırdık, arttırıyoruz, arttıracağız denilerek bu güne kadar artırılmamıştır. İHS’ li personellerin ücretlerinde en kısa sürede artış yapılmalıdır.  399’ lu çalışanların görevde yükselme yönetmeliği değiştirilerek kurumda yükselmelerinin önü kesildiğinden ve 399 kadrolar iptal edildiğinden bunlara karşı ve İHS’ li Personelin Performans değerlendirme yönetim sistemi ile 399’ lu Başdağıtıcı ve Dağıtıcıların statü değişikliği konularındaki genelgelerin iptali için Danıştay’da dava açılmıştır. Bu konularda davaların sonucu beklenmeden mağduriyetlerin giderilmesi gerekmektedir. Kuruma son dönemlerde yeterince personel alınmadığından işgücü ihtiyacı artmıştır. Bunun için en kısa sürede yeniden personel alımı yapılmalıdır.  PTT de çalışan taşeronlar kadroya alınmayarak büyük bir hak kaybına uğratılmışlardır. PTT’ de görev yapan Taşeronlarında kadroya alınması için çalışma yapılmalıdır. Geçmiş dönemlerde yapılan unvan değişikliği ve yükselme sınavlarındaki başarısız uygulamalar nedeniyle birçok arkadaşımız mağdur duruma düşerek hak kaybına uğramıştır. Hak kaybına uğrayan bu arkadaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi gerekmektedir. Bardağı taşıran son damla olarak ise özellikle İdari Hizmet Sözleşmeli Personelin mesai saati 30 saatten 20 saate düşürülmüş, yetmezmiş gibi; yıllık izin, sıhhi izin, idari izin, sendika izni kullanmak suretiyle haftalık 40 çalışma saatini doldurmayan personele anayasa ve kanunlar hiçe sayılarak hafta sonu mesaisi ödenmeyeceği bildirilmiştir. Bu uygulamaya da son verilmesi gerekmektedir.”

 

Bizler ülkemizin içerisinden geçmekte olduğu zor ve sıkıntılı sürecin fazlasıyla farkındayız bizler 15 Temmuz işgal girişiminde canımızı hiçe sayıp işgale direnen ve üyelerini direnişe davet eden öncü sendikalardan biri olduklarını hatırlatan Nazıroğlu, “Bizler şu an ekonomik olarak büyük sıkıntıların yaşandığının da farkındayız. Zararın ortadan kaldırılması için Genel Müdürlüğün çalışma yapılması talimatı bazı yöneticilerce yanlış anlaşılmış olacak ki çalışıp, üretip kazanarak gelir artırıcı önlemler ve eylemler yapmak yerine personelin çalıştığı ve anasının ak sütü gibi hak ettiği mesaisinden keserek zararı ortadan kaldırmayı düşünmektedirler. Bu yanlıştır ve kabul edilemez bir durumdur. Biz nasıl ki doğrunun yanında durmasını biliyorsak; yanlışı ifade etmekten de bu güne kadar nasıl geri durmadıysak, bu günden sonrada geri durmayacağız.” diye konuştu.

 

Nazıroğlu, “Yaşadığımız sorun ve sıkıntıları Kurum İdari Kurul Toplantısına taşıyacağımızı çözüm üretilmediği takdirde, siz çalışan ve üreten arkadaşlarımızdan aldığımız güç ile Anayasa ve kanunların bizlere tanıdığı yetki ile her tür çalışmayı ve eylemi gerçekleştireceğimizi bilmenizi isteriz” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: (İG) - İlyas GÜR Editör: Zeynep Yazıcı
Etiketler: Memur-Sen, PTT, Çalışanlarının, Sorunlarını, Dile, Getirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı