Haber Detayı
29 Kasım 2019 - Cuma 19:17
 
Kalkandere Şehidi Mehmet Ali Yılmaz Adına Kütüphane Açıldı
Kalkandere Ormanlı İlkokulu ve Ortaokulunda, 5 Eylül 1994 tarihinde Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde PKK terör örgütü ile çıkan çatışmada şehit edilen Jandarma Komando Er Mehmet Ali Yılmaz adına hazırlanan kütüphanenin açılışı yapıldı.
Rize Haberleri Haberi
Kalkandere Şehidi Mehmet Ali Yılmaz Adına Kütüphane Açıldı

Rize Belediyesi Gençlik Merkezi ve Bilgi Evi öncülüğünde iç dizaynı ve düzenlemesi yapılan kütüphanenin açılışına Rize Valisi Kemal Çeber, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Kalkandere Belediye Başkanı Kenan Yıldırım İkizdere Kaymakamı Cafer Kaymakçı, Askerlik Şube Başkanı Yarbay Yalçın Öcal, Şehit Jandarma Komando Er Mehmet Ali Yılmaz’ın eşi Feride ve oğlu Turgut Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Koçak, kamu kurum ve kuruluşları müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

 

 

Vali Kemal Çeber açılışta yaptığı konuşmada “Vatan, millet ve bayrak uğrunda, şehit düşmüş kahraman şehitlerimizin hatırasını yaşatmak bizler için önemli. Biz değerlerine bağlı bir milletiz. Varlığımızı borçlu olduğumuz şehitlerimizin şehadeti bizim en önemli değerlerimizden biridir. Rizeli vatandaşlarımız vatanına, milletine, bayrağına devletine gönülden bağlı insanlar. Böyle güzel hassasiyetleri olan bir ilin valisi olmaktan gurur duyuyorum. Şehrimizin isimlerini yaşam alanlarımızda yaşatmak, çocuklarımıza, evlatlarımıza şehitliğin ne demek olduğunu öğretmek bizlerin görevi ve şehitler ölmez sözünün bir karşılığıdır. Şehit ailelerimizin göstermiş oldukları metanetli duruşta, dünyanın en büyük acısını ve en haklı gururunu görüyoruz.” dedi ve Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin’e vefalı duruşundan dolayı teşekkür etti.

 

 

Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin yapmış olduğu konuşmada; “Bu toprakları bizlere vatan olarak bırakan tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi şükranla anıyorum. Onların emanetine sahip çıkmak, isimlerinin her zaman, unutulmadan yaşamasını sağlamak, bizlerin görevidir. Bu sebeple parklarımıza, köprülerimize, üstgeçitlerimize, sokaklarımıza şehitlerimizin isimlerini verdik. Gelecek nesillerin yetişeceği bu okulumuzda, bu kütüphanemizde Şehit Jandarma Komando Mehmet Ali Yılmaz’ın ismi her zaman var olacaktır.” ifadelerine yer verdi.

 

Açılışın ardından kütüphaneyi gezen Vali Çeber ve beraberindekiler, Şehit Jandarma Komando Er Mehmet Ali Yılmaz’ın Kalkandere Kızıltoprak Mahallesindeki kabrini ziyaret ederek, şehidin ruhuna Fatiha okudu ve yakınlarına tekrar baş sağlığında bulundu.

 

Kaynak: (GRG) - Güncel Rize Gazetesi Editör: H. Tuğba Karakan
Etiketler: Kalkandere, Şehidi, Mehmet, Ali, Yılmaz, Adına, Kütüphane, Açıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı