Haber Detayı
16 Mayıs 2021 - Pazar 09:51
 
İsrail'in Gazze’ye Gerçekleştirdiği Saldırılarda Hayatını Kaybedenlerin Sayısının 145'e Yükseldi
İşgalci İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik başlattığı hava ve kara harekatı kapsamında son dakika haberleri ard arda gelmeye devam ediyor! İsrail hava saldırıları ve topçu atışları ile birçok sivili hedef alırken, birçok bina hasar gördü. Gazze genelinde ise elektrikler kesildi. Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İsrail'in Gazze’ye gerçekleştirdiği saldırılar sonucu hayatını kaybedenlerin sayısının 145'e, yaralı sayısının ise bin 100’e yükseldiği bildirildi.
Dünya Haberi
İsrail'in Gazze’ye Gerçekleştirdiği Saldırılarda Hayatını Kaybedenlerin Sayısının 145'e Yükseldi

İşgalci İsrail, sivil ayrımı yapmaksızın Gazze'ye gerçekleştirdiği saldırılara devam ediyor. Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 10 Mayıs'tan bu yana İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları sonucu hayatını kaybedenlerin sayısının 41'i çocuk, 23'ü kadın olmak üzere 145'e ulaştığı bildirildi. Yaralı sayısının ise bin 100'e yükseldiği aktarıldı. Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra düzenlediği basın toplantısında, İsrail'in bölgeye yönelik son saldırılarında 10 ailenin tamamen yok olduğunu söyledi.

 

Korona virüs (Covid-19) salgınının yanı sıra yaralılara ve evlerini tamamen kaybedenlere kapılarını açan sağlık merkezlerinin dolduğunu vurgulayan Kudra, İsrail saldırıları devam ettiği takdirde söz konusu durumun daha da kötüleşeceğini söyledi. Kudra, sağlık kurumlarına ve uluslararası kuruluşlara acil tıbbi yardım çağrısında bulundu.

 

 

Neler olmuştu?

 

İsrail güçlerinin Filistinlilere yönelik şiddeti, İsrail Yüksek Mahkemesinin Kudüs'ün Şeyh Cerrah Mahallesi'nde yaşayan bazı Filistinli aileleri evlerinden zorla çıkarılarak başka bir yere yerleştirilmesi kararını almasıyla yeniden tırmanışa geçti. Şeyh Cerrah Mahallesi'nde evlerini terk etmek istemeyen Filistinlilerin direnişi devam ederken, İsrail polisi 7 Mayıs akşamı teravih namazı sırasında Mescid-i Aksa'daki cemaate ses bombaları ve plastik mermiyle saldırdı. İsrail güçlerinin ibadet eden Filistinlilere müdahalesi ile bölgede tansiyon giderek arttı. İsrail ordusu, 10 Mayıs'ta Gazze Şeridi'ne başlattığı hava saldırılarını sürdürüyor.

 

Medya binasının vurulması büyük yankı uyandırmıştı

 

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Sözcüsü Stephane Dujarric, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in, İsrail'in uluslararası medya kuruşlarının Gazze'deki ofislerinin bulunduğu binaya saldırmasından derinden rahatsız olduğunu söyledi.

 

(İHA)

Kaynak: (GH) - Güncel Haber Editör: Hamdiye Köse
Etiketler: İsrail'in, Gazze’ye, Gerçekleştirdiği, Saldırılarda, Hayatını, Kaybedenlerin, Sayısının, 145'e, Yükseldi,
Yorumlar
Haber Yazılımı