Sabit Site Solu (160x600)
Haber Detayı
11 Temmuz 2020 - Cumartesi 15:46
 
Çaykur’dan Açıklama! Kontenjan, Üreticiler Arasında Adaleti Sağlamak İçin Bir Zaruriyettir.
Çaykur’dan yapılan yazılı açıklamada Kontenjan uygulamasının hem kurumun işlevselliğini korumak hem de üreticiler arasında adaleti sağlamak adına bir zaruriyet olduğu belirtildi.
Rize Haberleri Haberi
Çaykur’dan Açıklama! Kontenjan, Üreticiler Arasında Adaleti Sağlamak İçin Bir Zaruriyettir.

Yapılan yazılı açıklamada ayrıca; ‘’07 Temmuzda başlanan ikinci sürgün dönemi çay alımlarında bugünün mubayaasıyla tam kapasiteye ulaşılacağını. Alınacak çaylarda herhangi bir bozulma, çürüme veya fire kaybı yaşamadan; makul günlük stok miktarını aşmadan üreticilerle karşılıklı anlayış içerisinde huzurlu bir sürgün dönemi umulduğu belirtilirken.

 

‘’Bu sürecin planlamasını yaparken yıllardır uyguladığımız üst sınır kontenjan uygulamamız her ne hikmetse bu yıl çok daha fazla ses getirerek kamuoyunda gündem oldu.

 

Değerli kamuoyunun ve üreticilerimizin bilmelerini isteriz ki buradaki asıl maksadımız; 50 kg olarak koyduğumuz alım üst sınırı veya kontenjan; kontrollü çay alımı demek, kaliteli çay alımı demek olup, mümkün olduğunca bunu önleyebilmektir. Bu sınırların üstünde toplanan çaylar; hem çay kesenleri zorlamakta ve kalite göz ardı edilmekte, hem de alımı yapacak ekiplerimizi bize ve sizlere karşı zor duruma düşürmektedir.

 

Üst sınır kontenjan uygulamamızda diğer bir maksadımız da; sürgün içerisinde hiç çay toplamayıp 2-3 gün gibi kısa bir sürede 10 ton, 20 ton gibi çay toplayıp bitiren üreticilerimizi; üreticiliğin gereği günlük, düzenli olarak ve kaliteli çay toplayan çoğunlukta olan diğer üreticilerimize karşı eşit duruma getirmek ve herkese karşı adil olabilmektir.

 

Üreticilerimizin açıkladığımız kota karşılığı çaylarını alacağımızdan, acele etmesinler ve kontenjanları kadar çay toplasınlar ki; iyi niyetli olmayan, üreticilerimizi ilk fırsatta mağdur edecek uygulamalara giren firmaların, spot piyasa oluşturarak düşük fiyattan çay almaya çalışan fırsatçıların oyununa düşmesinler. Çayların en iyi muhafaza edileceği yer malum çay bahçelerimizdir. Birazcık sabredilirse yükselecek piyasa fiyatları üzerinden çok daha menfaatli çay satışı yapacaklarına inanmaktayız.’’ifadelerine yer verildi.

Kaynak: (GRG) - Güncel Rize Gazetesi Editör: H. Tuğba Karakan
Etiketler: Çaykur’dan, Açıklama!, Kontenjan,, Üreticiler, Arasında, Adaleti, Sağlamak, İçin, Bir, Zaruriyettir., ,
Yorumlar
Haber Yazılımı