Haber Detayı
19 Kasım 2018 - Pazartesi 09:28
 
18 Teröristin Kabusu ˮEşek Arısıˮ
ULUSAL HABERLER Haberi
18 Teröristin Kabusu ˮEşek Arısıˮ

Cudi Dağıʹnda 2 hafta önce, aralarında 3 üst düzey örgüt yöneticisinin de bulunduğu, 18 teröristin öldürüldüğü nefes kesen operasyonun detayları ortaya çıktı. Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanlığı timleri, 11 Ekimʹde Gabar Dağı Güneyce köyü kırsalında yürüttüğü ˮHançer-2ˮ operasyonu sırasında, PKKʹnın sözde Çırav Takım Sorumlusu ˮRezan Goyiˮ kod adlı Serbest Paksoy ile ˮMahir Malatyaˮ kod adlı Selçuk Köseʹyi etkisiz hale getirdi. Bu teröristlerin üzerlerinden ve sırt çantalarından elde edilen yazılı ve dijital materyaller incelemeye alındı. Örgütün sözde Botan sahası genel sorumlusu olan Masiro Gever Kod adlı Bedirhan Aboʹnun, sözde eski Cudi Cephe sorumlusu Rızgar Gever kod adlı Müslim Fırtına ve yeni Cudi cephe sorumlusu Fırat Çeli kod adlı Selim Demiroğluʹnun bölgede oldukları belirlendi. Teröristlerin, Kandilʹdeki Murat Karayılanʹa telsizlerinden, ˮHem havadan hem karadan sıkıştık. Kandilʹe sızmanın yolunu arıyoruzˮ diye gönderdiği şifreli mesaj çözüldü.

 

28 Ekimʹde Cudi Dağıʹnda bir grup teröristin Safine tepesinde fotoğraf çektirip röportaj verdikleri belirlendi. İstihbarat birimleri, bu kişilerden birinin Cudi Cephe sorumlusu Selim Demiroğlu, birinin de sözde Botan saha sorumlusu Haki Gabar kod adlı İskân Akyüz olduğunu tespit etti. Fotoğraflarda teröristlerin 2015ʹte yine bu bölgede öldürülen teröristler için temsili mezarlıklar yaptırdıkları alanda dolaştıkları belirledi. Bölgenin uydu koordinatları çıkartılarak ʹeşek arısıʹ adıyla bilinen yeni nesil drone uçuruldu. Safine tepesinden başlayarak koordinatları belirlenen Silopi yakasındaki Kösreli, Anılmış, Görümlü, Çalışkan, Herbul, Ballıkaya, Dedeler, Derebaşı, Cizre yakasındaki Çağlayan ve Hisar köylerinin bulunduğu bölgeyi çembere alındı. 2 Kasımʹda bir yeraltı sığınağına düzenlenen operasyonda, 4 terörist etkisiz hale getirildi. Akşam saatlerinde 5 terörist daha aynı bölgeye 150 metre uzaklıktaki başka bir sığınakta öldürüldü. 3 Kasım sabahı başka bir grupla girilen çatışmada Cudi cephe sorumlusu Selim Demiroğlu ile birlikte 8 terörist öldürüldü, 1 terörist sağ yakalandı. 12 Ekimʹde başlayan ve 504 saat süren operasyon sonunda, şimdiye kadar 67 olayda, aralarında sivillerinde bulunduğu 103 şehidin katili olan ve toplam 5 milyon 600 bin liralık ödül ile kırmızı-mavi ve turuncu listede aranan örgüt Bedirhan Abo, Müslim Fırtna ve Selim Demiroğlu ile birlikte 18 terörist etkisiz hale getirildi. Operasyonu gerçekleştiren mavi bereliler zafer kutlaması yaptı.

 

Dünyanın sayılı ordularının kullandığı ʹeşek arısıʹ ismiyle anılan drone TSKʹnın son dönem terör operasyonlarında teröristlerin kabusu haline geldi. Türk Silahlı Kuvvetleriʹnin Özel Kuvvetler Komutanlığıʹnın nefes kesen tatbikatlarından görüntülerin yer aldığı klipte de görüntüleri yer alan ʹeşek arısıʹnın boyu 10 santimetre, ağırlığı 18 gram. Termal ve gece görüş kameraları da olmak üzere 3 kamerası olan drone 1.6 km menzilli ve 25 dakika havada kalabiliyor. Radara takılmayan drone çalışırken ses de çıkarmıyor.

Kaynak: Editör: Admin
Etiketler: 18, Teröristin, Kabusu, ˮEşek, Arısıˮ,
Yorumlar
Haber Yazılımı